Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Сб, 18 травня 2024
01:23

ІСТОРІЯ БУДИНКІВ

Історія будинків

 20   Леніна вул. (Бабушкінський район)  
вул. Леніна
вул. Леніна
Будинок на початку 1930-х рр. Фото з сайту realnest.com.ua
Будинок на початку 1930-х рр. Фото з сайту realnest.com.ua

Прибутковий будинок Міренбурга по вулиці Воскресенській, 8

Дільниця № 257 в 4-й поліцейській частини міста Катеринослава, розташована на розі Тихої (сучасна Мечникова) і Воскресенської (сучасна Леніна) вулиць, була створена в 1790-х рр. за планом міста, затвердженого в березні 1792 р. Незабаром тут з'явився і перший будинок. Проте виникнення його пройшло непомітно, як, власне, і все його подальше існування протягом століття з гаком.

13 червня 1908 міщанин І. Штельбейн (судячи з усього, він володів будинком як мінімум протягом 20 років) продав свій будинок селянинові К. Горєлишеву. Через 5 місяців, 13 листопада, Горєлишев перепродав ділянку купцеві Е. Міренбургу.

А вже в серпні 1910 р. тут стояв величезний прибутковий будинок, він мав три поверхи, мансарду і великі підвали. Власник скористався навіть близькістю колишньої річки, влаштувавши в будинку станцію біологічного очищення стічних вод з наступним їх скиданням в міський колектор. Тут розташувалося 5 магазинів і 6 величезних шестикімнатних квартир. Крім того, окремий блок в 18 приміщень з власним парадним і сходами займала приватна жіноча гімназія С. Юдкевич.

Будівля виділялась не тільки розмірами, але й зовнішнім виглядом. Її автор — Дітріх Корнелійович Тіссен був прихильником поширеного в Німеччині стильового напряму, який поєднував риси ренесансу і модерну. Подібна стилістика абсолютно нехарактерна для нашого міста і зустрічається лише у творчості Тіссена. При скупий обробці стін будинок мав дуже пишне завершення з кількома фронтонами, складною мансардної покрівлею, критою поливною черепицею, і прекрасний купол, що вінчав кутовий еркер.

Подальша доля будинку була не блискуча, але й не трагічна. Він практично не постраждав ні в громадянську, ні у вітчизняну (німці навіть його трохи підремонтували) війни. Недбале ставлення до будинку і тривала відсутність капітального ремонту давали про себе знати. Але коли в 1970-і рр. будинок поставили на ремонт, то краще б цього не робили. У гонитві за додатковою житлоплощею були повністю переплановані квартири, ліквідовані торгівельні приміщення, а замість мансарди зведено «ящик» нового поверху. У гарячці перебудови зникло майже все, що робило цей будинок унікальним. І невідомо, чи дійдуть у нас тепер руки до його відновлення.

Історія будинків

copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті