Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Пт, 17 травня 2024
22:54

ІСТОРІЯ БУДИНКІВ

Історія будинків

 6   Московська вул.  
III-я Міська Жіноча Гімназія імені Нестєлєй на вул. Московській
III-я Міська Жіноча Гімназія імені Нестєлєй на вул. Московській
ул. Московская, дом общества
ул. Московская, дом общества "Знание"
вул. Московська
вул. Московська
III-я Міська Жіноча Гімназія імені Нестєлєй на вул. Московській
III-я Міська Жіноча Гімназія імені Нестєлєй на вул. Московській
Фрагмент будинку по вул. Московської, 6
Фрагмент будинку по вул. Московської, 6
Московська
Московська

Перший будинок, маленький, скромний, мазано-дерев'яний, на цій великій ділянці з'явився близько 1792-1793 рр.
До кінця ХІХ ст. відносяться відомості, що невеликим особняком і великим садом володіють дворяни Іван Якович і Юлія Йосипівна Нестелей. Дітей вони не мали, і по розкритті заповіту після липня 1909 року з'ясувалося, що місту залишено дворове місце на Московській вулиці, на якому треба було збудувати середній навчальний заклад, бажано жіночий.

У травні 1910 р. Міська Дума прийняла рішення збудувати будинок для III-ї міської жіночої гімназії з присвоєнням їй імені дарувальниці. Проект будівлі був виконаний міським архітектором Д. Скоробогатовим, урочисте освячення відбулося 13 лютого 1912 р.

У роки Світової війни тут була II-а жіноча гімназія, в кінці 1916 р. канцелярія та головні аудиторії Педагогічних курсів під керівництвом І. Акинфієва, а вже на початку 1917 р. лабораторія експериментальної педагогіки. З 1920 р. будинок став одним з корпусів КВІНО (Катеринославського Вищого Інституту Народної Освіти), створеного на базі університету. Тут розмістилися робочий факультет, факультет соціального виховання та соціально-історичного циклу, факультет професійної освіти. Тут же працювали клуб і різні гуртки. Крім того, тут же розмістився музей «Аерохім».

У 1930 р. факультет соціального виховання був перетворений в самостійний інститут, якому відійшов будинок. У лютому 1933 р. будинок передається відтвореному Універстітету, але вже з 1935 р. в ньому починає роботу Обласна вища комуністична сільськогосподарська школа ім. т. Сталіна (більш коротко її називали — Комуністичний університет ім. Сталіна). При школі діяли короткотермінові курси та вечірній університет марксизму-ленінізму.

На початку 1942 р. будівля була конфісковано Рейхом і використовувалося для меблевого відділу Міської Управи.

Наприкінці 1943 р. будинок було передано Державному університету, але вже в 1944 р. відібрано для університету комуністичного. З плином часу цей університет втратив гучну і претензійну назву, перетворившись на скромну Облпартшколу. Тут же розміщувався навчально-консультаційний пункт заочної Вищої партійної школи при ЦК КПУ та обласне товариство «Знання». Після заборони діяльності КПРС і конфіскації її власності будівлю було передано інституту природокористування та екології НАН України.

Посилання за темою:

Історія будинків

copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті