Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Нд, 28 квітня 2024
08:05

ДОВІДНИК

Царичанський район

Царичанський район (районний центр – смт Царичанка) знаходиться у північно-західній частині Дніпропетровської області, на берегах мальовничої Орелі. Загальна площа району становить 90,3 тис. га, населення станом на 01.2017 – 27,1 тис. осіб.

Із сивої давнини, із часів козацької вольниці бере початок цей чудовий природою, щедрий багатствами надр і полів край. За часів Київської Русі територія району була у складі Переяславського князівства, а у ХIV ст. входила до складу Литовської держави.

З ХVII ст. Приорільський край входив до складу Гетьманщини та земель Війська Запорозького низового. Саме в цей час територія сучасного Царичанського району почала активно заселятись. Першими виникли приорільські містечка: Царичанка (1604 рік) та Китайгород (1667 рік).

Царичанський район як адміністративно-територіальна одиниця утворений в 1923 році у складі Полтавської губернії.

З 1932 року його територія входить до складу Дніпропетровської області.

Економічну основу району складає сільськогосподарське виробництво. Основними його напрямками є рослинництво і тваринництво. Загальна площа сільгоспугідь – 73,1 тис. га, орної землі – 37,3 тис. га. У структурі посівних площ 2001 року 53 % займають зернові культури, 18 % – кормові, 16 % – технічні.

Високі показники виробництва сільгосппродукції забезпечують ТОВ "Україна", ТОВ "Самара", ТОВ "Маяк", ТОВ "Пан", агрофірма "Колос".

У районі працюють 6 промислових та переробних підприємств (маслозавод, консервний, мінеральної води й інші). Продукцію одного з найбільших із них – ЗАТ "Царичанський завод мінводи" знають далеко за межами нашої держави. Царичанська мінеральна вода стала візитною карткою Приорілля.

За роки незалежності України прокладено 24,5 км доріг із твердим покриттям, 525 км газопроводів, газифіковано 8,5 тис. квартир, побудовано 55 тис. м2 житла, реконструйовано 313 км ліній електропередач. За цей же період здано в експлуатацію Могилівську, Новопідкрязьку та Михайлівську середні школи, Могилівський геріатричний пансіонат для ветеранів праці, реставровано пам'ятник історії та архітектури – комплекс Китайгородських храмів, відроджено неперспективне село Калинівка, зведено міст через р. Оріль у Китайгороді, побудовано Свято-Покровський храм та відкрито профтехучилище у районному центрі.

Систему освіти та виховання в районі забезпечують 14 дошкільних дитячих закладів, 18 шкіл та профтехучилище.

У районному Будинку культури та 19 клубах працюють 136 колективів художньої самодіяльності і музичних гуртків, три з яких мають звання народних.

До послуг населення району 20 бібліотек, школа мистецтв, станція юних натуралістів, Будинок творчості школярів, спортклуб "Оріль", дитячо-юнацька спортивна школа, народний історико-краєзнавчий музей та 15 шкільних музеїв і музейних кімнат.

Охорону здоров'я громадян забезпечують центральна районна та дільнична лікарні, 5 амбулаторій, 15 фельдшерсько-акушерських пунктів та санітарно-епідеміологічна станція.

У районі багато мальовничих місць та куточків відпочинку. По берегах річки Оріль розташовані 30 туристичних баз, один спортивно-оздоровчий і 9 дитячих оздоровчих таборів.

На території району знаходяться понад 120 пам'яток археології та 42 пам'ятки історії та культури. Перлинами Приорільського краю є Китайгородські церкви: Успенська, святої Варвари та Миколаївська – одні з найстаріших архітектурних споруд Дніпропетровщини.

Царичанський край прославили своєю творчістю його уродженці: поети Павло Усенко, Олександр Зайвий, Михайло Дяченко, письменники Василь Сологуб, Іван та Йосип Багмути, Олексій та Олександр Васильківські, кінорежисер Віктор Стороженко, скульптор Степан Огій, художник Федір Божко.

Селище Царичанка є одним із найстаріших населених пунктів Дніпропетровщини і в 2004 році відзначатиме своє 400-річчя.



За інформацією Обласної державної адміністрації
copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті