Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Вт, 21 травня 2024
14:10

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Які унікальні видання поповнять Бібліотеку української діаспори ім. сенатора Джона Маккейна у Дніпрі

Які унікальні видання поповнять Бібліотеку української діаспори ім. сенатора Джона Маккейна у Дніпрі

Делегація з представників мерії Дніпра продовжує збирати книги з колекції Мірка Пилишенка для Бібліотеки української діаспори ім. сенатора Джона Маккейна.

Серед відібраного – унікальні видання Степана та Мирона Куропасів, які описують життя українців у США протягом перших кількох десятиліть після еміграції. Журналіст і громадський діяч Степан Куропась народився у м. Перемишль (нині Польща) у 1900 році, а у 1927-му мігрував до Америки. Із 1931 р. жив у м. Чикаго (штат Іллінойс), де брав активну участь у націоналістичних організаціях, очолював Українську видавничу спілку та був редактором журналу «Самостійна Україна». Сьогодні у Чикаго проживає його син – Мирон Куропась, політичний і громадський діяч, науковець, дослідник історії українців у США, широко відомий своєю підтримкою української ідентичності в Америці та Канаді, а також збереженості та пам’яті про Голодомор. З паном Мироном дніпровська делегація планує провести зустріч у Чикаго та обговорити можливості подальшого співробітництва між Дніпром та Українським музеєм у Чикаго.

Серед матеріалів – книга Василя Різниченка «Пилип Орлик. (Гетьман-Еміґрант)» (1918 р.), яка описує життя та невтомну боротьбу щирого апологета незалежності України, який, за примхою долі, помер на чужині, а також рідкісні видання «Кобзаря» Тараса Шевченка та творів Івана Котляревського.

Особливої уваги заслуговує перше повне видання казок Бехштейна (1919 р.), надруковане Катеринославським видавничим товариством «Стежка додому» спільно з віденською друкарнею Мехітаристів під загальною редакцією Івана Труби. Іван Михайлович Труба був відомим просвітянином, педагогом, викладачем та політичним і громадським діячем Катеринославщини, засновником видавництва «Стежка додому». За його проєктами у 1908–1912 рр. у Катеринославі зведено кілька будівель в українському стилі, деякі зберіглися до сьогодні.

Цікавий факт: у нещодавно створеній колекції стікерів для застосунків viber та telegram під назвою «Дніпряни зрозуміють» є стікер з портретом Івана Труби.

Також серед матеріалів було знайдено працю відомого українського вченого та активного учасника національно-визвольного руху Володимира Кубійовича «Етнічні групи Південно-західної України (Галичини) на 01.01.1939 р. та Етнографічна карта Південно-західної України (Галичини)», де описано етнічний склад населення Галичини станом на 01.01.1939 р.

Приємним сюрпризом під час розбору книг став візит Ірми Пилишенко – дружини покійного пана Мірка, яка розповіла, як збиралася ця колекція.









Gorod.dp.ua на Facebook.

Читайте також:


Днепропетровский патриот  (21.08.21 14:46): Короче фашингтонский обком продолжает снабжать нас "правильной" литературой. Відповісти | З цитатою
Та не надо  (20.08.21 01:39): Хотя Конституция Орлика и не стала действующей, ибо северный "брат" и сосед не дал ей осуществится,но она показывала демократический дух козацкой Украины. А рабсеян еще сто лет после этого на собак и свиней меняли. И потому рабство у них в крови. Відповісти | З цитатою
София  (19.08.21 23:33): Почему следует считать, что книга Василия Резниченко «Филипп Орлик. (Гетьман-эмигрант)» (1918 г.), написанная не современником гетьмана, а спустя многие десятилетия после его смерти, является литературным шедевром и адекватно отражает упомянутые исторические события?! И кто сказал, что литературное творчество украинских эмигрантов американской или канадской диаспоры вообще представляет какой-то интерес для сегодняшних жителей Днепра? И почему так называемая конституция, составленная ее автором на чужбине (в современной американской терминологии Орлик - лузер!), так и оставшаяся не воплощенной (пустая бумажка о намерениях!), содержащая тьму противоречивых утверждений, должна быть столь интересна сегодня? Возможно, лишь узкому кругу специалистов по весьма ограниченному историческому периоду. Відповісти | З цитатою
Юлия  (19.08.21 21:15): дико звучит - это библиотека имени дохлого иноземного сенатора Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
Поправьте меня  (19.08.21 14:24): Но диаспора это часть этноса, проживающая вне страны происхождения. Поэтому украинская диаспора в Днепре это как-то дико звучит. Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
100
дворів запланували відремонтувати у 2023 р.

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті